Це нормально, що діти іноді забувають домашнє завдання, мріють під час уроків, діють, не подумавши, або метушаться за обіднім столом. Але систематична неуважність, імпульсивність і гіперактивність також є ознаками синдрому дефіциту уваги і гіперактивності.
Буває важко відрізнити РДУГ від звичайної "дитячої поведінки". Якщо ви помітили лише кілька ознак або симптоми проявляються лише в деяких ситуаціях, це, ймовірно, не РДУГ. З іншого боку, якщо ваша дитина проявляє ряд ознак і симптомів РДУГ, які присутні у всіх ситуаціях - вдома, в школі та під час ігор, - настав час звернути увагу.
Життя з дитиною з РДУГ може засмучувати та забирати багато сил, але як батьки ви можете багато чого зробити, щоб допомогти контролювати симптоми, разом долати щоденні виклики, принести спокій у вашу сім'ю та дати дитині хороше майбутнє.
Ознаки та симптоми, які має дитина з розладом дефіциту уваги, можуть дещо відрізнятись.
Коли люди вперше чують про розлад дефіциту уваги та гіперактивності, вони уявляють собі некеровану дитину в постійному русі, яка відскакує від стін і заважає всім навколо. Але реальність трохи складніша. Деякі діти з РДУГ дійсно гіперактивні, в той час як інші сидять тихо - але їх увага, спрямованою кудись далеко. Одні надто зосереджуються на одному завданні і не можуть переключитися на щось інше, інші лише злегка неуважні, але надто імпульсивні.
A. Гіперактивне дитя, яке говорить без упину і не може всидіти на місці.
B. Тихий мрійник, який сидить за столом і подовгу дивиться в нікуди.
Ознаки неуважності
Проблеми з концентрацією уваги, легко відволікаються або їм набридає завдання до того, як вони його закінчили.
Здається, що вони не слухають, коли до них звертаються.
Труднощі з запам'ятовуванням і виконанням інструкцій; дитина не звертає уваги на деталі або робить необачні помилки.
Проблеми з організованістю, плануванням та завершенням проектів.
Дитина часто губить або втрачає книги, іграшки та інше; забуває про домашнє завдання та згадує тільки в останній момент.
Ознаки гіперактивності
Дитина постійно метушиться.
Має труднощі з тим, щоб всидіти на місці, спокійно пограти або розслабитися.
Мають потребу і бажання постійно рухаютися, бігати або лазити.
Надмірно балакучі.
Мають запальний характер, легко ображаються на здавалось би дрібниці.
Ознаки імпульсивності
Діють, не подумавши про наслідки.
Вгадують рішення, замість того, щоб витратити час на послідовне рішення задачі.
Викрикують відповіді в класі, не чекаючи, поки їх запитають, або не вислухавши питання до кінця.
Втручаються в розмови чи ігри інших дітей.
Часто перебивають інших; говоряті не те, що треба, і не в той час.
Не вміють стримувати сильні емоції, що призводить до спалахів гніву або істерик.
Те, що ваша дитина деколи неуважна, імпульсивна чи гіперактивна, не означає, що у неї РДУГ. Певні психологічні відмінності, розлади чи просто стресові життєві події можуть викликати схожі симптоми. Для підтвердження діагнозу РДУГ у себе чи когось з близьких, необхідно звернутися до спеціаліста.
Можливо ви стикалися з тим, що ваша дитина часто буває сердитою, зухвалою або мстивою? Така поведінка часто спостерігається при взаємодії дитини з кимось з однолітків, батьків, учителів або інших авторитетних осіб. Дитина не хоче щось робити, заперечує і в такі моменти з нею дуже важко говорити. Ця поведінка часто присутня при РДУГ.
Вам може допомогти поведінкове керівництво.
РДУГ може заважати навчанню, соціалізації та загальному настрою, особливо в поєднанні з супутніми діагнозами, такими як обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) чи тривога. Хоча іноді може здаватися, що з цим нічого не вдієш, існує план дій, який у поєднанні з роботою психолога та увагою до дитини може допомогти їй залишатися зосередженою та виконувати свої завдання.
Вам можуть допомогти поради для навчання.
Коли вам потрібно пояснити дитині, що вона має розлад дефіциту уваги з гіперактивністю, ви можете враховувати наступне:
💡 Поясніть, що РДУГ — це не хвороба, а відмінність. Скажіть дитині, що кожен має різні швидкості роботи мозку і різні способи навчання. Порівняйте це з роботою двигуна, який працює на своїй передачі. Поясніть, що мозок може працювати швидше ніж потрібно для сидіння в школі чи роботи без руху. Зазначте інші ознаки швидкої роботи мозку, такі як швидкі думки та балакучість.
💡 Підкресліть сильні сторони дитини. Розкажіть дитині про її переваги, наприклад, здатність швидко перемикатися та швидко діяти. Поясніть, що ці унікальні сильні сторони можуть робити деякі речі для неї важчими, ніж для інших дітей. Порівняйте її сильні сторони з суперсилою героїв, таких як Ельза з "Крижаного серця" або Галк, і поясніть, що ви допоможете їй вивчити, як керувати цими сильними сторонами.
💡 Підкресліть інші позитивні риси дитини. Зауважте, що багато дітей з РДУГ мають гарні соціальні навички, є дуже творчими та люблять пригоди. Перелічіть риси, які можуть сприйматися як негативні, такі як вертлявість або рухливість, і переформулюйте їх в більш позитивний спосіб, наприклад, використовуйте слово "жвавий" або "активний" для опису дитини.
💡 Наголосіть на тому, що РДУГ не визначає дитину як особистість. Поясніть, що РДУГ — це просто відмінність, що є у дитини, та немає у більшості інших дітей у її оточенні. Підкресліть, що є багато інших рис і талантів, які роблять дитину унікальною. Допоможіть дитині зрозуміти, що кожен має свій унікальний мозок, і це робить їх особливими.
💡 Поясніть, що РДУГ — це лише один аспект їхнього життя. Замість того, щоб розповідати все про РДУГ одразу, проводьте короткі, значущі розмови. Використовуйте себе як приклад, зазначаючи, що і ви самі маєте свої унікальні, проте схожі особливості. Наприклад, ви можете згадати, що вам потрібно робити нотатки або малювати, щоб краще розуміти щось, бо так працює ваш мозок.
💡 Якщо ви застосовуєте фармакологічне лікування, то поясніть, що медикація допомагає, а не "лікує". Використовуйте метафору з лимонадом для пояснення медикації. Порівняйте хімічні речовини в мозку з інгредієнтами лимонаду. Кажіть дитині, що при РДУГ ці речовини можуть бути неузгодженими. Медикація допомагає додати недостаючі інгредієнти, щоб вони були у правильні пропорції. Поясніть, що це не змінює її саму назавжди, а лише допомагає тимчасово з деякими речами.
💡Зверніть увагу на необхідність пошуку допомоги. Ви і ваша дитина заслуговують на зустріч з експертом, який має глибоке розуміння РДУГ і досвід спілкування про нього з різними людьми, підкресліть це. Якщо ваш лікар або терапевт не пропонує цього самостійно, запитайте у них про можливість провести спільну зустріч з вами та вашою дитиною для обговорення діагнозу та розробки плану дій.
РДУГ, найчастіше, має генетичну природу. Тобто, ймовірно, хтось з батьків дитини також має цей розлад. Дорослим з РДУГ.